×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  20 fakte psikologjike, që do ju bëjnë ta shihni botën ndryshe

  Insajderi
  09 November 2022 - 17:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Njerëzit kanë pyetur gjithmonë për atë që ndodh brenda mendjes së njeriut. Përse sillemi kështu si sillemi? Përse dëshirat tona nuk kënaqen asnjëherë? Përse sillemi në një mënyrë të caktuar?

  Është psikologjia që na i jep përgjigjet për gjithë këto pyetje, dhe gjithashtu hap derën për shumë tipare interesante të qenieve njerëzore.

   Më poshtë, disa prej fakteve psikologjike më interesante, që jo vetëm do ju japin një perspektivë kuptimplotë të mënyrës si e shihni botën, por edhe do ju ndihmojnë të kuptoni më mirë njerëzit përreth jush.

   Njerëzve u duhen afro 66 ditë për të formuar një zakon të ri.

   Kujtimi i fakteve është më i kollajtë kur i ke sytë mbyllur.

   Truri dhe barku janë të lidhur ngushtë dhe kjo shpjegon pse disa emocione, sidomos stresi, ndikojnë në funksionimin fiziologjik të barkut.

   Të dashurit e një personi imagjinar apo të idealizuar nukë shtë njësoj si të dashurit e një personi ashtu si është.

   Nëse i shkruani ëndrrat do të jeni në gjendje që t’i formuloni më qartë.

   Krahasuar me shqisat e tjera, ajo e nuhatjes është e lidhur më ngushtë me kujtesën.

   Të jesh në gjendje të mendosh se si ne njerëzit mendojmë është shenjë e një inteligjence më të lartë.

   Çdo njeri ka tre karaktere – ai që shfaq, ai që ka, dhe ai që mendon se ka.

   Endërrimtarët kanë prirjen të shohin më shumë ëndrra dhe i mbajnë mend më mirë ato.

   Burimi më i rëndësishëm i lumturisë së një fëmije janë familja dhe miqtë e ngushtë.

   Të folurit me zë të qetë teksa debaton me dikë, të ndihmon që të dominosh kundërshtarin.

   Njerëzit mirënjohës janë të prirur që të jetojnë më të lumtur.

   Të folurit e dy gjuhëve ndihmon në shtyrjen e shfaqjes së sëmundjes së Alzheimerit.

   Njerëzit që janë në dashuri sillen ngjashëm me njerëzit që kanë çrregullime mendore.

   Mënyra më efikase për të memorizuar gjërat është të bësh pushime 10-minutëshe, pas çdo 30-50 minutash mësim.

   Njerëzit janë të prirur të krijojnë lidhje të forta emocionale me njerëz me të cilët janë duke kënduar.

   Nëse kaloni vetëm 10 minuta duke shkruar shqetësimet tuaja para një provimi, shanset janë që të merrni rezultat më të lartë.

   Mungesa e gjumit shkakton irritueshmëri si dhe prirje për të patur depresion.

   5 ëndrrat e këqia më të zakonshme janë: rënia, të ndjekurit, të ndjerit në kurth, të qënit vonë, dhe vuajtja e vdekjes së një anëtar të familjes.

   Njerëzit janë të prirur të marrin vendime më shpejt kur kanë nevojë të shkojnë në tualet.

   OP-ED
   Nga Rubrika
   LifeStyle
   12 June 2024

   © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

   Impressum

   Kontakt

   Trademark