×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  29 shkurti- Pse kemi vit të brishtë, çdo 4 vjet?

  Insajderi
  29 February 2024 - 12:59
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Sot është e enjte, data është 29 shkurt, është ditë e brishtë dhe 2024 është vit i brishtë.

  Është një vit me 366 ditë, dhe ndodh njëherë në 4 vjet për të rregulluar stinët.

  Nëse gjithmonë do të ishte viti me 365 ditë, do të mblidhej çdo 4 vjet, një ditë me vonesë.

  I ashtuquajturi ‘Kalendari i Përhershëm Hanke-Henry’ ofron një mënyrë alternative për t’u marrë me faktin se orbita e Tokës rreth diellit nuk zgjat saktësisht 365 ditë. Një vit është në të vërtetë 365 ditë e 5 orë e 49 minuta.

  Për të parandaluar që pushimet dhe muajt të mos shkojnë në stinë të ndryshme përgjatë dekadave dhe shekujve, është shtuar një ditë në shkurt, çdo katër vjet.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark