×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  40 ditë pas rrëzimit të avionit, gjenden të gjallë katër fëmijë në xhunglën e Amazonës

  Insajderi
  10 June 2023 - 09:07

  Katër fëmijë janë gjetur të gjallë më shumë se një muaj pasi avioni i tyre u rrëzua në xhunglën e Amazonës së Kolumbisë, ka thënë presidenti i vendit.

  Vëllezërit e motrat, të moshës 13, nëntë, katër vjeç dhe një foshnjë një vjeç, ishin në bordin e avionit me nënën e tyre, një pilot dhe një bashkëpilot kur ai u rrëzua më 1 maj.

  Nëna e tyre dhe të rriturit e tjerë në bordin e avionit vdiqën

  Presidenti Gustavo Petro tha se gjetja e fëmijëve pas javësh kërkimi ishte “një gëzim për të gjithë vendin”.

  Ai e quajti atë një “ditë magjike”, duke shtuar: “Ata ishin vetëm, ata vetë arritën një shembull të mbijetesës totale që do të mbetet në histori. Këta fëmijë janë sot fëmijët e paqes dhe fëmijët e Kolumbisë”.

  Petro ndau një fotografi të disa anëtarëve të ushtrisë dhe komunitetit indigjen që kujdeseshin për vëllezërit e motrat, të cilët ishin zhdukur për 40 ditë, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

  Avioni Cessna 206 me të cilin po udhëtonin fëmijët dhe nëna e tyre po fluturonte nga Araracuara, në provincën Amazonas, për në San José del Guaviare, kur lëshoi ​​një alarm për shkak të dështimit të motorit.

  Trupat e tre të rriturve që kishin qenë me ta u gjetën në vendin e rrëzimit nga ushtria.

  Informacioni paraprak nga autoriteti i aviacionit civil sugjeroi se fëmijët u shpëtuan nga rrënojat dhe u endën në pyll për të gjetur ndihmë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark