17:47 - 28 Janar 2023

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë në krye të futbollit botëror për 14 vjet, duke fituar plot çmimet më individuale.

Në janar, Cristiano përfundoi një lëvizje te Al Nassr pas një karriere të suksesshme në Evropë. Gjatë ndeshjes në Evropë, portugezi vendosi shumë rekorde, shumë prej të cilave ende i mban.

Kemi mbledhur 5 rekorde që së shpejti mund të thyhen nga konkurrenti i përjetshëm.

Golat e ekipit

Ronaldo ka shënuar 118 gola për kombëtaren portugeze. Messi është golashënuesi më i mirë në mesin e ekipeve kombëtare të Amerikës së Jugut (98 gola).

Asiston në Champions League

Pavarësisht akuzave të Cristianos për egoizëm të tepruar, ai ndihmoi shokët 42 herë. Leo është shumë afër, ai ka 40.

Golat e Champions League

Liga e Kampionëve është turneu i preferuar i Cristianos, ndaj nuk është për t’u habitur që portugezi ka shënuar 141 gola në këtë turne. Messi është afër (129). Diferenca mes Messit dhe Ronaldos është 12 gola.

Golat në futbollin evropian të klubeve

701 gola në nivel klubesh në Evropë.  5 për Sportingun, 145 për Manchester United, 450 për Real Madridin dhe 101 për Juventusin.

Dhe këtu Messi është shumë afër: 696 gola, 24 për PSG dhe 672 për Barçën.

Golat në top 5 ligat

Cristiano ka luajtur në tre liga të mëdha, gjatë së cilës ai ka shënuar 495 gola. Nga këto, 311 në La Liga, 103 në Premier League dhe 81 në Serie A.

Mesi ka 489 gola: 475 në La Liga dhe 14 në Ligue 1. /G.D abcnews.al/