5 kondicionerët kryesorë natyralë për flokë të butë

5 kondicionerët kryesorë natyralë për flokë të butë

Në përgjithësi, kujdesi për flokët është një proces i përgjithshëm që përfshin higjienën e duhur, hidratimin, pastrimin, trajtimin dhe kondicionimin.

Ashtu si vajosja dhe shampoja, kondicionimi i flokëve është gjithashtu i rëndësishëm sepse produktet e flokëve, duke përfshirë tharëset, dëmtojnë flokët. Për fat të mirë, një kondicioner natyral ndihmon në riparimin e dëmtimit.

Në thelb, kondicionerët ushqyes të flokëve do të japin proteina thelbësore dhe vitamina në gjëndrat e flokëve, duke parandaluar kështu problemet e rënies së flokëve. Për më tepër, thatësia dhe zbehja e flokëve parandalohen nga kondicionerët natyralë të flokëve.

Ndaloni të shpenzoni para të mëdha në kondicionerët artificialë të flokëve plot me kimikate që dëmtojnë flokët tuaj dhe shkoni natyrshëm me disa prej këtyre kondicionerëve natyralë të bërë në shtëpi për të pasur rezultatet e dëshiruara.

 1. Kondicioneri natyral në shtëpi me kanellë, mjaltë dhe qumësht

Mjalti është i njohur për trajtimin e buzëve të copëtuara. Mjalti gjithashtu rezervon lagështi në flokë dhe lëkurë, është një humectant efektiv natyror, shkruan natural solutions mag. Qumështi përmban kazeinë dhe hirrë që shtojnë vëllim, shkëlqim dhe lagështi ndaj flokëve. Kanella, nga ana tjetër, ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës dhe rrënjët tuaja, duke i bërë kështu flokët të shëndetshëm dhe të fortë.

Gjërat që ju nevojiten:

 • 2 lugë kanellë pluhur
 • 2 lugë mjaltë
 • 2 vezë
 • 4 lugë qumësht
 • ¼ majonezë filxhan
 1. Portokalli, qumështi i arrës së kokosit dhe kondicioneri i kosit

Ju mund të parandaloni humbjen e flokëve dhe të merreni lehtësisht me zbokthin me këtë kondicioner natyral. Portokalli përmban vetinë natyrale të kondicionimit që ndihmon për të ruajtur butësinë, forcën dhe shkëlqimin e flokëve.

Përveç kësaj, portokallet janë të mbushura me bioflavonoide dhe vitaminë C, kështu që ato parandalojnë prishjen e flokëve dhe rritin rritjen e flokëve gjithashtu. Qumështi i arrës së kokosit lagështon dhe ushqen flokët për shkak të vitaminës E dhe yndyrnave të tij.

Gjërat që ju nevojiten:

 • 1 filxhan kos natyral
 • ¼ filxhan lëng portokalli
 • 4 lugë lëng limoni
 • ¼ filxhan qumësht kokosi
 • 1 vezë
 1. Kondicioner natyral me avokado, uthull molle dhe gjalpë shea

Ky kondicioner natyral i flokëve të bërë në shtëpi është i shkëlqyeshëm për njerëzit me flokë të trasha me onde, sepse ajo jep lubrifikimin maksimal/

Gjërat që ju nevojiten:

 • 1 avokado e pjekur
 • ½ filxhan gjalpë shea
 • 3 lugë uthull molle
 1. Kondicioner natyral me banane, vaj ulliri dhe mjaltë

Ky kondicioner natyral i bërë në shtëpi është i shkëlqyeshëm për flokë të butë. Përfitimet e vajit të ullirit për flokët dhe trupin janë të njohura. Vaji i ullirit furnizon flokët me lagështi duke depërtuar thellë në të ndërsa banania në këtë kondicioner natyral minimizon tkurrjen.

Gjërat që ju nevojiten:

 • 1 banane e pjekur
 • 2 lugë mjaltë
 • 2 lugë vaj ulliri
 1. Vezë, majonezë dhe kondicioner kos

Kosi në këtë kondicioner ndihmon për t’i bërë flokët shkëlqyese dhe të buta. Ai gjithashtu mund të trajtojë rënien e flokëve dhe flokët e dëmtuar gjithashtu.

Vezët përmbajnë vitamina që ndihmojnë në përmirësimin e vajrave natyrorë në kokën tuaj duke zvogëluar zbokthin dhe thatësinë dhe forcuar gjëndrat e flokëve. Përveç kësaj, ajo parandalon rënien e flokëve.

Gjërat që ju nevojiten:

 • 1 filxhan kos të thjeshtë pa fllad
 • ½ majonezë filxhan
 • 1 vezë.