23:47 - 25 Qershor 2022

Trevor Sinclair pretendon se Jurgen Klopp ‘humbi’ Sadio Mane kur ai ‘nënçmoi’ Kupën e Kombeve Afrikane në fillim të këtij viti.

Senegalezi, i cili nuk ishte i disponueshëm për Liverpoolin në fillim të vitit pasi përfaqësonte kombin e tij, fitoi turneun.

Dhe Sinclair mendon se Klopp kishte një rol për të luajtur në largimin e superyllit nga Liverpool pas pretendimit të tij AFCON.

Ai mendon se Mane nuk mund të vazhdonte në Liverpool pasi Klopp bëri komente për garën e mes-sezonit.

“Mendoj se gjëja kryesore është se Jurgen Klopp e humbi atë kur doli dhe e nënçmoi turneun AFCON, të cilin trajneri i tij (për Senegalin) Aliou Cisse duhej të dilte dhe të mbronte AFCON dhe tha ‘ju po dilnit i dyti derisa lojtarët tanë afrikanë filluan të luanin për ju”, kishte thënë ai për  talkSPORT.

Ish-lojtari i Manchester Cityt vazhdoi duke nënvizuar gjestet bamirëse të Mane në vendin e tij.

“Mane është një njeri me parime, ju e keni parë atë të ndërtojë spitale, të ndërtojë shkolla dhe të gjitha të tjerat në qytetin e tij të lindjes në Senegal dhe për këto arsye unë ndjej mendimin e Sadio Mane: ‘E dini çfarë, unë po shkoj, po largohem nga klubi’”.

“Ai ka kaluar një kohë të mirë, ai ka qenë një legjendë e klubit, por nuk mendoj se ai mund të luajë më pas”, shtoi Sinclair.

Lëvizja e Mane te Bayern Munich u zyrtarizua këtë javë. Ai i bashkohet klubit të Bundesligës në një transferim me vlerë 41 milionë eurosh.

Ai i jep fund një periudhe gjashtëvjeçare të mbushur me trofe në Anfield, pasi ka shënuar 120 gola për klubin dhe veçanërisht duke fituar Ligën Premier dhe Ligën e Kampionëve.