×
 • Sport
 • Sport

  Amerika Latine, “pushtuesja” e futbollit evropian

  Insajderi
  17 May 2016 - 15:59
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Vendet e Amerikës Latine janë kolonizuesit e futbollit në Europë. Janë 68 lojtarë nga shtetet e këtij kontinenti që kanë arritur të triumfojnë në 15 ligat më të rëndësishme në Europë me të cilëve Spanja, Italia, Gjermania, Franca, Anglia.

  Nga 10 shtete që janë në Amerikën e Jugut janë futbollistët e 6 vendeve ata që kanë mundur të festojnë titullin kampin në një nga Ligat e Kontinentit të Vjetwr, Argjentina, Uruguaj, Brazili, Paraguaj, Kili dhe Kolumbia.

  Nga këta lojtarë, 32 futbollistë kampionë të Ligave europiane janë nga Brazili që në total kanë shëniuar 96 gola. Argjentina ka 16 futbollistë të saj në këto kampionate me 92 gola të shënuar gjithsej. Efektivitetin më të madh në këtë pikë e kanë uruguajanët, Luis Suarez, Cavani e Gaston Pereiro që kanë 70 gola në  bilancin e tyre.

  Gjithsej në Kontinentin e Vjetër, janë shënuar 331 gola nga futbollistët amerikano latinë, të cilët janë edhe në vendet e para të listës të shënuesve më të mire, njofton tch.

  Një listë kjo që kryesohet nga Luis Suarez që e mbylli këtë sezon në La Liga me 40 gola të shënuar.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark