×
 • Lajme
 • Lajme

  Andin Hoti: Nuk jam shumë i kënaqur me Deklaratën për Personat e Zhdukur, por është më e mira e mundshme

  Insajderi
  02 May 2023 - 23:00

  Kryetar i Komisionit Qeveritar të Personave të Zhdukur të Kosovës, Andin Hoti, ka komentuar Deklaratën e Personave të Zhdukur të dakorduar në Bruksel.

  Hoti ka thënë se nuk është marrëveshja më e mirë e mundshme, por se është një hap i rëndësishëm dhe se Kosova po fiton qasje në arkivat shtetërore serbe.

  “Është një hap shumë i rëndësishëm. Nuk them që është final por fillestar. Tani kemi qasje në arkivat shtetërore të Serbisë. Nuk jam shumë i kënaqur. Nuk është deklarata më perfekte e mundshme por deklarata më e mirë e mundshme që kemi mujt me nxjerr në Bruksel. Kjo nuk është asgjë, por implementimi i saj shpresojmë që do na dërgojë në gjetjen e personave të zhdukur”, tha ai në një lidhje direkte në Pressing në T7.

  “E keni në paragrafin tre, personat e zhdukur me forcë, e kam thënë edhe më parë. Assesi nuk mund të ndodhë që të barazohet viktima me agresorin. Nëse e lexon në Konventë ndërkombëtare, vetëm shteti si shtet, mund të bëjë krime dhe mund të bëjë zhdukje të personave me forcë”, shtoi ai.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark