×
 • Lajme
 • Lajme

  Avioni që u ngrit në 2023 dhe u ul në 2022

  Insajderi
  03 January 2023 - 09:18

  Pasagjerët e një avioni të United Airlines kanë pasur mundësinë të provojnë udhëtimin pas në kohë: Boingu 777-300 u nis nga kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seul pasi atje kishte trokitur viti i ri 2023.

  Destinacioni i tij ishte San Francisko në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ndërrimi i viteve nuk kishte ndodhur ende. Pasagjerët, thonë mediat e huaja, praktikisht udhëtuan një ditë pas me kalimin nëpër disa fasha orare: nisja u bë në 1 janar, 2023 në orën 00:29 nga aeroporti ndërkombëtar i Incheonit, ndërsa zbritja në San Francisco në 5:01 në 31 dhjetor 2022.

  Linja Ndërkombëtare e Datave që kalon nëpër Oqeanin Paqësor është ajo që mundëson “udhëtimin në kohë”. Avioni hyn në një zonë që është më pak se 23 orë përpara zonës së mëparshme pas nisjes nga Azia për në Amerikë, dhe kjo zonë “rritet”, teksa mjeti fluturues vazhdon në rrugën e tij. Avioni ishte ende në vitin 2023 në orën 14:43 të së shtunës, pasi kishte qenë në ajër për dy orë e trembëdhjetë minuta.

  Pasagjerët e fluturimit UA858 nuk ishin megjithatë të vetmit që përjetuan këtë moment të veçantë, sepse edhe një avion i Star Alliance kreu një fluturim të ngjashëm nga Guami në Hawaii.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  25 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark