×
 • Sport
 • Sport

  Buffon thyen rekordin e tij, synon të tjerë

  Insajderi
  29 February 2016 - 13:58
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një arritje që ka nis nga minuta e 64’ e sfidës në Genoa ndaj Sampdorias, kur Antonio Casano kaloi portierin italian në fund me 1-2, ishte 10 janar dhe prej atij goli asnjë tjetër s’u pësua më nga ikona e klubit juventin.

  Udinese, Roma, Chievo, Genoa, Frosinone, Napoli, Bologna dhe Inter skuadrat me të cilat është përballur.  Bufon ngjitet në vend të gjashtë të podiumit të kampionatit Italian: me 746 minutat e tij kalon Markeganin (Lacio 1997/1998) dhe synon podiumin e madh.

  Nëse s’do të pësonte ndaj Atalantës, do të kalonte Pinaton  (757′, Atalanta 1996/1997), Pelicolin (774′, Roma 2003/2004) dhe Da Poco (791′, Genoa 1963/1964), duke iu afruar legjendës Dino Zof (903 minuta në Juve 1972/1973) dhe Sebastiano Rosit, 929 minuta ish portieri i Milanit, sezoni 1993-94.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark