×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Burri i akuzuar për vdekjen e 22 grave të moshuara, u vra në burg nga shoku i tij i qelisë

  Insajderi
  19 September 2023 - 23:42

  Një burrë i akuzuar për vrasjen e 22 grave të moshuara dhe i cili u dënua vitin e kaluar për therjen e dy personave, u vra të martën në mëngjes nga shoku i tij i qelisë në një burg në Teksas, tha një zyrtar, raporton AP.

  Billy Chemirmir, 50 vjeçar, u gjet i vdekur në qelinë e tij, tha zëdhënësja e Departamentit të Drejtësisë Penale të Teksasit, Hannah Haney. Ajo deklaroi se shoku i qelisë së Chemirmirit, i cili po vuan dënimin për vrasje, u identifikua si sulmuesi, por tha se nuk mund të zbulonte identitetin e shokut të qelisë apo mënyrën se si u vra Chemirmiri.

  Familjarët e viktimave që u mblodhën në një konferencë shtypi, shprehën tronditje dhe lehtësim për lajmin.

  “Nëna ime vdiq nga frika. Ky njeri nuk pati një kalim të qetë. Ka njëfarë lehtësimi në ndjenjën se ai nuk u vdiq lehtë”, tha Shannon Dion, nëna 92-vjeçare e së cilës, Doris Gleason, ishte në mesin e atyre që Chemirmir u akuzua për vrasje.

  Autoritetet thanë se Chemirmir piketonte gra të moshuara në zonën e Dallasit gjatë një periudhe dyvjeçare, duke i vrarë ato dhe duke i vjedhur sendet e tyre me vlerë. Herë pas here, fillimisht u përcaktua se vdekja e tyre ishte nga shkaqe natyrore, edhe pse anëtarët e familjes ngritën alarmin për mungesën e bizhuterive.

  Chemirmir u kap pasi një grua 91-vjeçare i mbijetoi një sulmi të vitit 2018 dhe i tha policisë se një burrë kishte hyrë me forcë në apartamentin e saj në një komunitet të pavarur të jetesës për të moshuarit, u përpoq ta mbyste me një jastëk dhe i kishte marrë bizhuteritë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark