17:41 - 26 Mars 2022

Pantallonat kanë qenë pjesë e modës prej shekujsh dhe kanë qenë gjithmonë pjesë e gardërobës së njerëzve. Çuditërisht, disa gjëra mund të ndodhin nëse ndaloni t’i mbani për një kohë, mjaft pozitive për trupin dhe shëndetin tuaj.

Cilat janë këto:

Ju mund të shmangni celulitin ose përkeqësimin e tij

Studiuesit britanikë paralajmërojnë se xhinset shumë të ngushta shkaktojnë celulit në kofshë. Qarkullimi i ndërprerë i gjakut parandalon që oksigjeni dhe lëndët ushqyese të arrijnë atje ku duhet të shkojnë në trupin tuaj, duke bërë që lëkura juaj të lodhet dhe metabolizmi i saj të ngadalësohet.

Ju mund ta shikoni veten me sy ndryshe

Fizioterapistët paralajmërojnë se veshja e pantallonave mund t’ju bëjë të dukeni më të hollë se sa jeni në të vërtetë. Ato mund të fshehin të gjitha pjesët “problematike” të trupit tuaj dhe mund t’ju japin iluzionin se nuk keni nevojë të bëni ushtrime, por nëse ndaloni së veshuri pantallona të ngushta, mund të zbuloni se disa pjesë të trupit tuaj kanë nevojë për pak vëmendje dhe kjo mund të të jetë një motiv i fortë për të zgjedhur një mënyrë jetese më aktive.

Trupi juaj dhe organet e brendshme mund të jenë më të lira

Veshjet e ngushta, xhinset dhe rripat, si dhe shtytjet dhe të brendshmet e skalitura, mund të shkaktojnë probleme me trupin dhe organet, thotë Jamie Koufman, specialiste e refluksit. Presioni i krijuar nga pantallonat dhe rripat në stomak mund të shkaktojë sëmundje të refluksit gastroezofageal dhe urth. Pra, kur të ndaloni së veshuri pantallona, ​​mund të ndjeni më pak presion në organet tuaja të brendshme dhe të shmangni këto ndjenja të pakëndshme.

Mund të ndjeni më pak kruajtje në trup

Ju mund të jeni alergjik ndaj pëlhurave të ndryshme dhe kjo është arsyeja pse trupi juaj mund të ndjejë kruarje nganjëherë. Megjithatë, ajo që shkakton kruajtje intensive është kontakti i ngushtë i materialit me këmbët tuaja. Ndërsa mbani pantallona, ​​veçanërisht ato të ngushta, si xhinse të ngushta dhe streçe, ju shkaktoni këtë kontakt të ngushtë të rrobave me trupin tuaj dhe mund të fillojë të fryhet dhe kruhet.