×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Çfarë ndodh kur rrufeja godet një aeroplan?

  Insajderi
  24 May 2023 - 23:11
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rrufeja godet çdo avion rregullisht, një herë në vit ose më shumë, çdo 1 000 orë fluturimi.

  Por ato rrallë shkaktojnë aksidente. Arsyeja kryesore është se aeroplanët kanë një strukturë metalike, pra një përcjellës të elektricitetit: rryma rrjedh në sipërfaqen e trupit të avionit dhe nuk arrin në brendësi, duke vazhduar rrjedhën e saj në vakum.

  Po në makinë?

  Është e njëjta arsye pse një makinë gjithashtu ofron një strehë të mirë në rast stuhie. Megjithatë, kjo nuk mjafton për të ofruar siguri absolute për pasagjerët e fluturimit.

  Për shembull, më 8 dhjetor 1962, rrufeja goditi një Boeing 707, duke i djegur depon e karburantit dhe duke vrarë 81 pasagjerë. Sot, avionët amerikanë dhe evropianë kanë një sistem mbrojtjeje që parandalon zjarret e sarbatorëve dhe një sistem tjetër për të mbrojtur qarqet e kontrollit elektronik.

  Si rezultat, aksidentet janë jashtëzakonisht të rralla. I fundit në SHBA daton në vitin 1962, ndërsa i fundit në Evropë daton në 1981.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark