×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se gjashtë orë?

  Insajderi
  23 November 2022 - 09:21
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Shumë njerëz nuk bëjnë shumë orë gjumë, dhe ju mund të jeni një prej tyre. Nuk plotësoni 8 orë? A preferoni të qëndroni zgjuar gjithë natën, por edhe të zgjoheni në mëngjes dhe preferoni të humbisni pak gjumë sesa të mos qëndroni zgjuar gjithë natën?

  Nëse e bëni këtë duhet të dini se nuk është aspak e dobishme për trupin të flejë më pak. Dhe sipas studimeve, nëse flini më pak se 6 orë, jeni të ekspozuar ndaj disa rreziqeve shëndetësore, si 5 më poshtë:

  Ti plakesh më shpejt

  Nëse flini më pak, fytyra juaj “prihet” më shpejt nëse flini më pak. Hulumtimet tregojnë se ata që flenë më pak kanë më shumë shenja të plakjes në lëkurë.

  Dehidratim

  Hulumtimet e fundit tregojnë se organizmat që nuk plotësojnë 8 orët e nevojshme gradualisht dehidratohen. Kjo është arsyeja pse ndiheni të lodhur gjatë ditës, e cila është për shkak të dehidrimit. Nëse flini pak, atëherë pini më shumë ujë gjatë ditës.

  Dobësi në kujtesë

  Ekspertët thonë se rrugët që lidhin qelizat e trurit krijohen gjatë gjumit. Nëse flini për disa orë, përqendrimi dhe vigjilenca mund të ulen deri në 32%.

  Shtim në peshë

  Nëse problemi i mungesës së gjumit është kronik, atëherë ka një probabilitet të rritur të obezitetit me 15%. Kjo është për shkak të uljes së hormonit të quajtur leptin, i cili është përgjegjës për t’i thënë trupit tonë se jemi të ngopur, ndërsa njëkohësisht rrit grelinën, e cila rrit urinë.

  Sëmundjet e zemrës

  Nëse ju mungon gjumi për një kohë të gjatë, atëherë mund të keni presion më të lartë të gjakut dhe më shumë shanse për inflamacion. Në afat të gjatë, kjo mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës./abcnews.al

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  20 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark