×
 • Sport
 • Sport

  Derisa Franca po shkatërrohet nga protestat masive për vdekjen e 17-vjeçarit, Mbappe mundohet ta qetsoj situatën!

  Insajderi
  01 July 2023 - 13:56

  Kapiteni i Francës, Kylian Mbappe, thotë se dhuna duhet të ndalet ndërsa protestat pushtuan vendin pas vdekjes së një adoleshenti të qëlluar nga policia.

  Franca ka parë netë trazirash pasi një 17 vjeçar u vra teksa po largohej nga një ndalesë trafiku të martën.

  “Dhuna nuk zgjidh asgjë, sidomos kur kthehet në mënyrë të pashmangshme kundër atyre që e shprehin atë”, ka shkruar Mbappe në storien e tij në Instagram.

  Më shumë se 900 arrestime u bënë vetëm të enjten mbrëma, thanë zyrtarët, me dhunën që vazhdoi të premten. Qeveria njoftoi se do të angazhojë 45,000 policë në një përpjekje për të frenuar dhunën e mëtejshme.

  Nga Lille dhe Roubaix në veri deri në Marsejë në jug, dyqanet janë plaçkitur dhe makinat janë djegur.

  Deklarata e tij, me sa duket në emër të skuadrës së Francës, shtoi: “Ashtu si të gjithë francezët, ne ishim të tronditur nga vdekja e të riut Nahel”.

  Mbappe tha se lojtarët e Francës, shumë prej të cilëve vijnë nga lagjet e klasës punëtore si Nahel, ndajnë “ndjenjat e trishtimit dhe dhimbjes”.

  Ai tha se lojtarët “nuk mund të qëndronin të heshtur” pasi kërkuan që “koha e dhunës t’i lërë vendin asaj të zisë, dialogut dhe rindërtimit”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark