×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  “Digjet” Franca! Macron anashkalon parlamentin për pensionet, shpërthejnë francezët

  Insajderi
  17 March 2023 - 13:57

  Në skena që rikthyen në kujtesë lëvizjen e jelekëverdhëve, protestuesit në Paris janë përleshur me policinë pasi qeveria franceze vendosi ta miratojë forcërisht reformën e pensioneve, duke anashkaluar votimin në parlament.

  Turma njerëzish mbushën Place de la Concorde në përgjigje të vendimit për ta rritur moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç. Plani i Emannuel Macron kishte ngjallur prej dy muajsh debate të zjarrta politike e greva masive. Por kur kryeministrja Élisabeth Borne përdori nenin 49:3 të Kushtetutës që lejon qeverinë të marrë vendim duke shmangur parlamentin, atëherë indinjata popullore shpërtheu sërish.

  Vendimi i ekzekutivit u mor vetëm disa minuta përpara se ligjvënësit të votonin për projektligjin e polemizues, dhe nuk kishte asnjë garanci se qeveria do të mund të siguronte shumicën e votave të Asamblesë për nismën e saj. Kjo lëvizje shkaktoi tërbimin e politikanëve të opozitës, të cilët iu kthyen ashpër kryeministres e kënduan Marsejezën në sallën e parlamentit.

  Liderja e ekstremit të djathtë, Marine le Pen bëri thirrje për paraqitjen e një mocioni mosbesimi kundër qeverisë së Macronit, ndërsa kryetarja e partisë së majtë La France Insoumise (LFI), Mathilde Panot, shkroi në Twitter se presidenti e zhyti vendin në një krize qeveritare pa legjitimitet parlamentar apo popullor. Protesta pati edhe në qytete të tjera të Francës, ku tubuesit kanë vërshuar në rrugë duke kënduar himin kombëtar e duke valëvitur flamujt e sindikatave.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark