15:35 - 17 Tetor 2020

Shumë gjëra të zakonshme që ju ndoshta zotëroni tashmë mund të jenë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për të bërë një pastrim të plotë të shtëpisë tuaj, thjesht duhet të dini mënyrat e sakta për t’i përdorur ato.

Këto janë rastet kur mund të përdorim limonin edhe për nevoja tjera.

  1. Pastruesi për të gjitha qëllimet

Qëroni një limon, derdhni mbi të 150 ml uthull dhe lëreni gjatë natës. Në mëngjes, shtoni 150 ml ujë. Derdhni përzierjen në një shishe bosh dhe përdorni atë si një zgjidhje natyrale pastrimi në të gjithë shtëpinë tuaj.

  1. Pastrimi i tryezës tuaj

Mbajeni tryezën tuaj të prerjes të pastër dhe jepni një jetë të gjatë duke përdorur një limon të përgjysmuar si një sfungjer dhe kripë si pastrim. Pasi të jetë bërë kjo, lërini tryezën për 10-15 minuta, pastaj përsërisni këtë procedurë edhe një herë.

  1. Të bardhët e ndritshëm

Për ti bërë rrobat e bardha edhe më të shndritshme, zhyteni në një përzierje me lëng limoni dhe sodë buke për të paktën gjysmë ore para se ti lani.

  1. Manikyri

Përgatitni një banjë rinovuese për thonjtë tuaj për t’i mbajtur ato të forta dhe të shëndetshme. Receta është shumë e thjeshtë: vetëm shtoni disa pika lëng limoni në ujë të ngrohtë.

  1. Çlirimi nga pikat

Limoni gjithashtu mund të ndihmojë në ndriçimin e pikave të padëshiruara ose pikave të moshës. Thjesht merrni një feta limoni dhe fshije butësisht në të gjithë fytyrën.