18:44 - 27 Shtator 2016

Janë bërë publike listat e nominimeve të MTV EMA për vitin 2016. Justin Bieber dhe Beyonce udhëheqin me nga pesë nominime, ndërsa Selena Gomez, Adele e Rihanna janë po ashtu ndër më të nominuarit.

Pjesë e kësaj liste janë edhe dy këngëtaret shqiptare, Bebe Rexha dhe Dua Lipa.

Këngëtarja nga Dibra është nominuar në kategorinë për yllin e ri më të mirë dhe në kategorinë për depërtimin më të mirë në skenën botërore, ndërsa këngëtarja nga Prishtina vetëm në kategorinë për depërtimin më të mirë.

Ceremonia e MTV EMA do të zhvillohet më 6 nëntor në Rotterdam të Holandës, ndërsa votimi është i hapur.

Për të votuar Dua Lipën klikoni këtu, ndërsa për Bebe Rexhën mund të votoni këtu.

Telegrafi jua sjell listën e plotë të nominimeve:

Kënga më e mirë
Adele – “Hello”
Justin Bieber – “Sorry”
Lukas Graham – “7 Years”
Mike Posner – “I Took A Pill In Ibiza (Seeb Remix)”
Rihanna ft. Drake – “Work”

Videoja më e mirë
Beyonce – “Formation”
Coldplay – “Up & Up”
Kanye West – “Famous”
Tame Impala – “The Less I Know the Better”
The Weeknd ft. Daft Punk – “Starboy”

Këngëtarja më e mirë
Adele
Beyonce
Lady Gaga
Rihanna
Sia

Këngëtari më i mirë
Calvin Harris
Drake
Justin Bieber
Shawn Mendes
The Weeknd

Performanca më e mirë e drejtpërdrejtë
Adele
Beyonce
Coldplay
Green Day
Twenty One Pilots

Ylli i ri më i mirë
Bebe Rexha
DNCE
Lukas Graham
The Chainsmokers
Zara Larsson

Ylli më i mirë i zhanrit pop
Ariana Grande
Fifth Harmony
Justin Bieber
Rihanna
Selena Gomez
Shawn Mendes

Grupi më i mirë rok
Coldplay
Green Day
Metallica
Muse
Red Hot Chili Peppers

Grupi më i mirë alternative
Kings of Leon
Radiohead
Tame Impala
The 1975
Twenty One Pilots

Ylli më i mirë hip-hop
Drake
Future
G-Eazy
Kanye West
Wiz Khalifa

Ylli më i mirë në zhanrin elektronik
Afrojack
Calvin Harris
David Guetta
Major Lazer
Martin Garrix

Depërtimi më i mirë
Alessia Cara
Anne-Marie
Bebe Rexha
Blossoms
Charlie Puth
DNCE
Dua Lipa
Elle King
Halsey
Jack Garratt
Jonas Blue
Lukas Graham

Yjet me fansat më të zjarrtë
Ariana Grande
Beyonce
Justin Bieber
Lady Gaga
Shawn Mendes

Skena më e mirë botërore
Duran Duran – Piazza Del Duomo, Milan (2015)
Ellie Goulding – Piazza Del Duomo, Milan (2015)
Jess Glynne – Isle of MTV, Malta (2016)
Martin Garrix – Isle of MTV, Malta (2015)
One Republic – MTV Evolution, Philippines (2016)
Tinie Tempah – MTV Crashes, Plymouth (2015)
Tomorrowland – Belgium (2016)
Wiz Khalifa – Isle of MTV, Malta (2016)

Ylli më i mirë amerikan
Ariana Grande
Beyonce
Charlie Puth
Kanye West
Twenty One Pilots

Ylli më i mirë kanadez
Alessia Cara
Justin Bieber
Drake
Shawn Mendes
The Weeknd

Ylli më i mirë britanik dhe irlandez
Adele
Coldplay
Little Mix
Zayn
Years & Years