×
 • Lajme
 • Lajme

  Dy shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër

  Insajderi
  17 September 2023 - 17:45

  Një aksident i rëndë ka ndodhur të shtunën në Urnäsch. Dy persona kanë humbur jetën në vendngjarje. Siç merr vesh albinfo.ch nga një burim i saj, dy viktimat janë shqiptarë. Bëhet fjalë për një të ri 18 vjeçar nga Prishtina, me qëndrim në Flawil dhe moshatarin e tij nga Kumanova, me qëndrim në Gossau.

  Dy të tjerë janë dërguar në spital me lëndime.

  Pak para orës 3 të mëngjesit, një makinë me katër të rinj të moshës 18 deri në 21 vjeç ishte nisur nga Urnäsch-i drejt Schwägalp-it, shkruan polizeinews.ch.

  Pak para lokalitetit Steinflue, shoferi kishte humbur kontrollin mbi mjetin e tij në një kthesë në të djathtë dhe ka dalë nga rruga. Për pasojë, makina është përmbysur dhe është ndalur në shtratin e lumit Urnäsch. Dy nga pasagjerët, 18 dhe 21 vjeç, kanë mundur të dalin në mënyrë të pavarur nga automjeti dhe janë dërguar në spital nga Rega dhe shërbimet e urgjencës.

  Dy 18-vjeçarë kanë humbur jetën në vendngjarje.

  Shkaku i saktë i aksidentit po hulumtohet nën drejtimin e prokurorisë publike të kantonit Appenzell Ausserrhoden dhe nga specialistë të policisë kantonale, transmeton albinfo.ch.

  Për të siguruar provat janë thirrur shërbimi mjekoligjor dhe Instituti i Mjekësisë Ligjore i St Gallen-it.

  Rruga Schlägalpstrasse u desh të mbyllej në të dy drejtimet në mënyrë që të  realizohej hetimi i aksidentit, i cili zgjati rreth pesë orë.

  15 pjesëtarë të departamentit të zjarrfikësve Urnäsch dhe 14 anëtarë të departamentit të zjarrfikësve të bazës Herisau u vendosën për të mbyllur rrugën. Ka pasur dëme materiale prej disa mijëra frangash.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark