×
 • Lajme
 • Lajme

  Eksperti amerikan për dialogun Kosovë-Serbi: Është proces qesharak

  Insajderi
  16 August 2022 - 21:17
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Për ekspertin amerikan, David Phillips procesi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është qesharak.

  Ai ka thënë se qëllimet e këtij procesi nuk janë përcaktuar asnjëherë, duke hedhur dyshime mbi rezultatet që priten në fund.

  Për Philips, qëllim i këtij dialogut duhet të jenë njohja reciproke e sovranitetit të të dyja shteteve, Kosovës dhe Serbisë.

  “Ky proces është qesharak. Që në fillim nuk janë përcaktuar se cilat janë qëllimet e dialogut. Qëllim i qartë duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë. Nëse Serbia nuk është e përgatitur ta pranojë këtë, është humbje kohe të gërmojmë skajet e marrëveshjeve të vogla”, ka deklaruar Phillips për Zërin e Amerikës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark