×
 • Lajme
 • Lajme

  Endrit Shala tregon deri kur do të mbetet në fuqi taksa 100%

  Insajderi
  05 December 2018 - 18:12
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala është zotuar se taksa e vendosur në 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës nuk do të tërhiqet.

  Sipas tij, kjo taksë është vendosur për shkak të problemeve që vazhdimisht këto dy shtete i kanë bërë Kosovës.

  Shala ka bërë të ditur se masa nuk tërhiqet përderisa nuk do të ketë përmirësim të situatës, transmeton Insajderi.

  “Si ka thënë edhe kryeministri ky është vendim i qeverisë, dhe përderisa të ekzistojnë shkaqet që na kanë detyruar për të ndërmarrë këta hapa, masa nuk hiqet “, ka thënë Shala.

  Ai është shprehur i bindur se Qeveria ka qenë e detyruar ta marrë një vendim të tillë, për shkak të veprimeve të Serbisë dhe Bosnjës.

  Homologët e Shalës nga Serbia e Bosnja, janë shprehur se një vendim i tillë është shkelje e marrëveshjes së CEFTA-s. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark