13:58 - 26 Maj 2023

Erling Haaland e ka quajtur Jack Grealishin si mikun e tij më të mirë në futboll dhe zbuloi se ai mund të kishte qenë një fermer nëse nuk do të ishte në Manchester City.

Në një intervistë me “Sky Sports”, sulmuesi norvegjez foli për aspekte të ndryshme të jetës së tij private larg fushës së futbollit.

Kur u pyet për mikun e tij më të mirë në futboll, ai u përgjigj: “Unë kam shumë, por nëse marr një shok skuadre, ai është Jack [Grealish]”.

Përgjigja tjetër erdhi si befasi pasi “makina e golit” pretendoi se ai do të ishte ose saldator ose fermer nëse nuk do të ishte një lojtar profesionist.

Haalandi përmendi gjithashtu Kevin De Bruyne si lojtarin më të mirë me të cilin ka luajtur. Sulmuesi ka krijuar një mirëkuptim të jashtëzakonshëm me belgun dhe shumë nga golat e tij këtë sezon janë asistuar nga mesfushori.

Në pyetjen e fundit, atij iu kërkua të përshkruhej me një fjalë dhe sulmuesi u përgjigj “i qetësuar” pa pasur asnjë mendim të dytë.

Haalandi ka shënuar 52 gola në të gjitha garat, duke përfshirë 36 gola në Premierligë. Ai do të përpiqet të shtojë numrin e tij të golave kur Man City të udhëtojë në Brentford për të përmbyllur sezonin fituese të titullit 2022-23 përpara se të përballet me Manchester Unitedin dhe Interin në finalet e FA Cup dhe Ligën e Kampionëve respektivisht në muajin e ardhshëm.