×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  “Foresteria”, libri më i ri poetik i Kujtim M. Shalës

  Insajderi
  08 June 2023 - 21:05

  Shtëpia botuese “Onufri” ka ndarë me lexuesit shqiptarë lajmin për botimin e vëllimit më të ri poetik, të akademikut Kujtim M. Shala, të titulluar “Foresteria”. Ky vëllim me titullin e veçantë, që ngjan se evokon pyllësinë, në fakt, mban emrin e fjetoreve për studentët e huaj, në Itali, ku autori ka kryer studime pasuniversitare.

  Me poezi për shenja të jetës e përjetimeve të atyre viteve, të një të huaji, që mëton të konturojë kufijtë e kuptimit dhe të ekzistencës në një hapësirë të huaj e të panjohur, hapet cikli i parë i librit, titulluar “Foresteria”.

  Cikli i dytë poetik, titulluar “Arkiv”, me anë metaforash spikatëse përqendrohet te kujtimet familjare e personale, që kanë në qendër gjyshen e gjyshin, rrënjët e fisit dhe trajtat e tyre të pashlyera njerëzore. Poeti shkruan:

  Natyra asht arkivi ma egër i jetës
  Lidh hijet në dosje të randa
  Rrëfime të ilustrueme me fytyra mjegulle
  Miliona vjet shtresue
  Ankthi ma i madh
  Tana të vërtetat hije
  Tym e hije
  Të humbuna apo të ruajtuna
  Gjyshja u beson rranjëve
  Me jetue me kujtimet e trollit
  Kur humbin trajtat
  Mbeten rranjët
  Arkiv i qenies

  Cikli tjetër poetik me emrin “Ad infinitum”, ka bërë bashkë poezi dashurie, të cilat shenjohen nga lajtmotivi i dashurisë deri në infinit. Përmes kontrastesh të forta dritë- hije, ngadhënjim- mposhtje, galdim- pikëllim, poetizohet relievi bukur i thyer i përjetimit dashuror, me të cilin lidhet gjithë kozmogonia e poezisë.

  Dashuria ndryshon formë, ndërsa finaliteti i saj shtrihet në pafundësi. Për fund trajta e dashurisë “ad infinitum” është kujtim, si gjurmë e pashlyeshme.

  Cikli i fundit poetik, titulluar “Trajtat”, ka poezi të një natyre më filozofike, pasi këtu përjetimet poetike nuk janë për sende (si një vëllim i mëhershëm poetik i z. Shala), por për shenja, fytyra, emra e shprehi më pak të prekshme, që diku-diku mjegullohen, për të mbetur trajtë e pashlyer në frymëzim e në vargje:

  Fytyra shkrihet ngadalë
  Pasqyrë e shfytyruar e ujanve
  E lisave përmbys e dheut që djeg yjet
  Qiejt të përzier n’akujt e vjetër kozmikë
  Në hapësinën pa fillue jeta
  Fytyra kthen kohën prapa
  Zhbën hapësinën
  Qenia zhbëhet në nji pikë të zezë
  Errsue e dendun në nji grimë
  Pamja i zhbën tana gjanat
  (fragment nga poezia “Fytyra”).

  Vëllimi poetik “Foresteria”, shkruar me një gegërishte të latuar bukur, do ta pasurojë horizontin letrar e estetik të lexuesve këndej e andej kufirit. “Foresteria” është e disata vepër poetike e akademikut Shala dhe është përkthyer tashmë edhe në gjuhën rumune e pritet që së shpejti të shohë dritën e botimit edhe në italisht. /ObserverKult/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark