×
 • Lajme
 • Lajme

  Fotografi nga Zelanda e Re boton librin për luftën në Kosovë – Pamje të rralla

  Insajderi
  24 September 2018 - 12:36

  Wade Goodard ishte ndër fotoreporerët e parë që arriti në Kosovë gjatë viteve të luftës 1998-1999. 20 vite më pas ai ka botuar një libër me fotografi ku tregohet tmerri i përjetuar nga shqiptarët e Kosovës gjatë kohës së luftës.

  “Lufta e Kosovës” titullohet libri i tij, brenda së cilit ka imazhe e fotografi që më herët nuk janë publikuar.

  Ai kishte mbërritur në Kosovë në mëngjes, dhe ishte dëshmitar i një vrasje masive. Me aparatin e tij fotografoi trupa të shtrirë në tokë, të cilët ishin vrarë nga serbët.

  Ai rrëfen për mediat e Zelandës së Re përjetimet e tij gjatë asaj kohe, transmeton Gazeta Insajderi.

  “Ishte diçka aq e keqe sa nuk mund të përqendrohesha. Unë vetëm e ngrita aparatin dhe e shtypja për të bërë fotografi. Kam kaluar shumicën e kohës i ulur në një pyll, duke u ulur në një pemë dhe duke parë tmerrin e luftës”, thotë fotoreporteri Goddard.

  Kosovarët valëviten në trupat gjermane të NATO-s për kthimin e tyre në Kosovë në kalimin kufitar të Morinit. Foto / Përplas Goddard

  Ai ishte njëri nga fotografët e parë të huaj që arritën në vendin e luftës.

  Libri i tij tregon për luftën që nisi që nga shkurti i vitit 1998 deri në qershor 1999. Dokumentohen vrasjet, vuajtjet e ikjet e shqiptarëve nga tokat e tyre.

  Goddadr mbuloi luftërat si një fotograf i pavarur i Reuters, The New York Times dhe Newsweek.

  “Nëse i kuptojmë përgjigjet dhe pasojat e konfliktit të armatosur, ndoshta do t’i shtynim udhëhqeësit tanë të përpiqeshim më shumë për ta shmangur luftën. Mendoj se imazhet e tilla mund të ndihmojnë në ndryshimin e rrjedhës së historisë njerëzore”, deklaron fotoreporteri.

  Një djalë i vogël ecën gjurmët hekurudhore ndërsa familja e tij ikën nga fshatrat e tyre. Foto / Përplas Goddard

  Goddard vlerëson se Lufta në Kosovës ishte e ndryshme nga konfliktet tjera në rajon, pasi UÇK-së kryesisht bëri një luftë guerile.

  “Bosnja ishte një luftë dhe Kroacia gjithashtu ku linjat ishin të forta. Ejani në vijat e frontit dhe nuk mund të shikoni prapa. Por në Kosovë nuk kishte linja të vërteta frontale”, thotë ai.

  Wade Goddard kishte bërë punën e fotografit edhe në masakrën e Srebrenicës në Bosnje. /Insajderi.com

   

  Një konvoj i trupave franceze të NATO-s ndalon në rrugë në mes të Prishtinës dhe Kosovës së Mitrovicës. Foto / Përplas Goddard

  Një grua 94 vjeçare etnike shqiptare ulet në strehën e saj të degëve të pemëve. Foto / Përplas Goddard

  Një shqiptar etnik kthehet në traktorin e tij që u transportua nga policia serbe. Foto / Përplas Goddard

  Një vajzë e re shqiptare e paralizuar ulet në karrigen me rrota në kampin e refugjatëve pyjor. Foto / Përplas Goddard

  Shqiptarët etnikë ikin nga fshati i tyre i shtëpive të Istogut në Kosovë pasi forcat serbe hynë në fshat duke ju dhënë banorëve minuta për t'u larguar ose për t'u qëlluar. Foto / Përplas Goddard

  Me kokën e saj në duart e saj, një vajzë e re etnike shqiptare qëndron para familjes së saj ndërsa ajo digjet në tokë në fshatin Shtitaricë të Kosovës. Foto / Përplas Goddard

  Studentët shqiptarë etnikë mbajnë një protestë në Prishtinë kundër dhunës së fundit të policisë serbe. Foto / Përplas Goddard

  Një vajzë e re shikon përmes fletëve plastike që tani përbëjnë hapësirën e tyre të gjallë dhe të gjumit në një kamp refugjatësh në Kukës të Shqipërisë. Foto / Përplas Goddard

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark