×
 • Lajme
 • Botë
 • Aktuale

  Franca do t’i ndalojë nxënëset femra të veshin mbulese në shkollat shtetërore

  Insajderi
  28 August 2023 - 09:19

  Nxënësve do t’u ndalohet të veshin abaja, rroba të gjera dhe të gjata të veshura nga disa gra muslimane, në shkollat shtetërore të Francës, ka thënë ministri i Arsimit.

  Rregulli do të zbatohet sapo të fillojë viti i ri shkollor më 4 shtator.

  Franca ka një ndalim të rreptë për tabelat fetare në shkollat shtetërore dhe ndërtesat qeveritare, me argumentin se ato shkelin ligjet laike.

  Mbajtja e shamisë është e ndaluar që nga viti 2004 në shkollat shtetërore.

  “Kur hyni në një klasë, nuk duhet të jeni në gjendje të identifikoni fenë e nxënësve vetëm duke i parë ata,” tha ministri i Arsimit Gabriel Attal për TF1 TV të Francës, duke shtuar: “Kam vendosur që abaja nuk mund të vishet më. në shkolla”.

  Lëvizja vjen pas muajsh debati mbi veshjen e abajave në shkollat franceze.

  Veshja po vishet gjithnjë e më shumë në shkolla, duke çuar në një ndarje politike mbi to, me partitë e krahut të djathtë që kërkojnë një ndalim, ndërsa ato në të majtë kanë shprehur shqetësime për të drejtat e grave dhe vajzave muslimane.

  “Sekularizëm do të thotë liri për të emancipuar veten përmes shkollës,” tha Attal për TF1, duke argumentuar se abaya është “një gjest fetar, që synon të testojë rezistencën e republikës ndaj shenjtërores laike që shkolla duhet të përbëjë”.

  Ai tha se do të jepte rregulla të qarta në nivel kombëtar përpara se të hapen shkollat pas pushimit veror.
  Në vitin 2010, Franca ndaloi mbajtjen e mbulesave të fytyrës në publik, gjë që provokoi zemërim në komunitetin mysliman prej pesë milionë banorësh të Francës.

  Franca ka zbatuar një ndalim të rreptë të shenjave fetare në shkolla që nga shekulli i 19-të, duke përfshirë simbole të krishtera si kryqe të mëdhenj, në një përpjekje për të frenuar çdo ndikim katolik nga arsimi publik.

  Ajo ka përditësuar ligjin gjatë viteve për të pasqyruar popullsinë e saj në ndryshim, e cila tani përfshin shaminë myslimane dhe kippa hebreje, por abajat nuk janë ndaluar plotësisht.

  Debati mbi simbolet islame është intensifikuar që kur një refugjat çeçen i preu kokën mësuesit Samuel Paty, i cili u kishte treguar studentëve karikatura të profetit Muhamed, pranë shkollës së tij në një periferi të Parisit në vitin 2020.

  Njoftimi është vendimi i parë politik i madh nga zoti Attal, i cili u emërua ministër i arsimit i Francës nga Presidenti Emmanuel Macron këtë verë në moshën 34-vjeçare.

  CFCM, një organ kombëtar që përfaqëson shumë shoqata myslimane, ka thënë se vetëm veshjet nuk ishin “një shenjë fetare”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark