×
 • Sport
 • Sport

  Futbollistëve të Atletico Madridit makinat ia përcakton klubi  

  Insajderi
  13 February 2016 - 17:59

  Dokumentet private të nënshkruara në mes të klubeve ose në mes të klubeve dhe lojtarëve, janë mbajtur në përgjithësi larg nga syri i publikut, por e gjitha kjo ka ndryshuar pasi uebsajti “Football Leaks”, frymëzuar nga “WikiLeaks”  i ka publikuar disa prej kontratave të fshehura në internet.

  Përtej aspektit financiar, marrëveshjet e nënshkruara të japin një pasqyrë më të mirë të marrëdhënieve mes lojtarëve dhe klubeve.

  Në rastin e Atléticos, për shembull, në bazë të kontratave të tyre, secili lojtarë “duhet të marrë pjesë në ngjarje shoqërore, që i kërkohen atyre nga klubi “.

  Lojtari informohet për ngjarjen minimalisht dy ditë më parë, asnjëherë në ditët e pushim dhe në maksimum në 6 ngjarje në një vit kalendarik.

  Po ashtu është bërë e qartë se “lojtari duhet ta përdor makinën që përdor klubi, për shkak të marrëveshjeve të sponzorizimit që ka klubi”, në hyrjet dhe daljet e eventeve ku klubi merr pjesë. Këtu bëhet fjalë për imazhin.

  Kur bëhet fjalë për integritetin e konkurrencës së ndeshjeve, për futbollistët është e ndaluar “që të marrin pjesë direkt ose indirekt në çdo formë të basteve sportive”, si dhe të “mos veprojnë në asnjë mënyrë që të përcaktojnë ose manipulojnë rezultatin e  një ndeshjeje”, thuhet në kontratat e lidhura në mes të spanjoll Atletico Madrid dhe futbollistëve të saj.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark