22:49 - 28 Janar 2023

Aleksander Vuciq

Negociatorët perëndimorë i dhanë zgjedhjen o’ të pranojë planin evropian o’ të përballet me pasoja: shkëputje të negociatave për anëtarësim në BE dhe investime perëndimore, shkruan gazeta gjermane prestigjioze gjermane “Bild”, në një artikull kushtuar zhvillimeve të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ofensivës diplomatike perëndimore, përcjell Insajderi.

“Nëse zgjedhja është që ne të marrin sanksione – dhe për më keq se sanksione të na tërheqin investimet – ose që, në anën tjetër, ne të pranojmë gjithçka që anëtarësimi i Kosovës në OKB nënkupton, atëherë unë përzgjedh rrugën e kompromisit, sado kundërthënëse të jetë kjo”, ka thënë Aleksandar Vuçiq në një konferencë shtypi habitshëm defanzive mbrëmjen e së hënës.

Vuçiqit iu përçua sinjali se Serbia ose duhet të normalizojë marrëdhëniet me Kosovës ose shteti i tij mund të përballet me masa që do të shkaktonin “dëm të madh”, shkroi gazeta gjermane.

Në takim me emisarët e BE’së, ShBA’së, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, presidentit serb iu paraqit një plan i ri ndërmjetësimi.

Duke qenë kështu, atij përfundimisht iu kërkua të pajtohej me propozimin. Sidoqoftë, presidenti serb nuk dha informacione mbi përmbajtjes e propozimit të Perëndimit, por nënvizoi se Serbia “do të izolohet” pa BE’në.

Plani gjermano-francez u bë i njohur në vjeshtën e vitit të kaluar dhe nuk u publikua kurrë zyrtarisht. Por pikat kryesore të tij janë të njohura që kur u prezantua në faqet:

Ndër të tjera parashikon që Serbia dhe Kosova, edhe pse formalisht nuk e njohin njëra-tjetrën, pranojnë reciprokisht ekzistencën e tyre shtetërore brenda kufijve aktualë.

Prandaj Serbia do të pushonte së penguari anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, me ndihmën aktive të Rusisë.

“Nuk flitet që ne të mbështesim anëtarësimin e Kosovës në OKB, por ne do ta pranonim de fakto anëtarësimin e saj”, tha Vuçiq.

Nëse fjalët e Vuçiqit do të pasoheshin me vepra, do të ishte me të vërtetë një pikë kthese në politikën e Serbisë ndaj Kosovës, e cila deri më tani është bazuar në nacionalizmin serb. “Situata gjeopolitike ka ndryshuar,” tha presidenti serb.

Për shkak të luftës së agresionit rus kundër Ukrainës, ka “nervozizëm në Evropë”. “Arratisjet në oborrin e shtëpisë” nuk do të toleroheshin më.

“Nëse me të vërtetë ka një kthesë, larg nga minimi i mëparshëm sistematik i shtetësisë kosovare, atëherë kjo do të jetë një humbje e rëndë për Rusinë dhe përpjekjet e saj destabilizuese në Ballkan,” eksperti ballkanik Konrad Clewing (55) nga Instituti Leibniz për Studimet e Evropës Lindore dhe Juglindore thanë për BILD.

“Putini atëherë do të ishte një nga të paktët humbës të kësaj kthese të mundshme.”

Të hënën në mbrëmje, Vuçiq theksoi se ende asgjë nuk është vendosur. Në fund fjalën e fundit duhet ta ketë parlamenti serb dhe “ndoshta populli”.

Fakti është se plani gjermano-francez ka kohë që është bërë plan i BE-së, të cilin e kanë mbështetur edhe pesë shtetet anëtare që nuk e kanë njohur ende Kosovën: Spanja, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Qiproja.

“Kësaj radhe, aktorët perëndimorë kanë bërë me të vërtetë presion mbi Vuçiqin se veprimet dhe qëndrimet serbe ndaj Kosovës nuk mund të vazhdojnë më të pandëshkueshme për shkak të paqëndrueshmërisë pan-evropiane që buron nga Rusia”, tha Clewing.