×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gjermania e gatshme të përballet me kërcënimet e sigurisë në Euro 2024

  Insajderi
  04 June 2024 - 14:08
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Gjermania po rrit sigurinë përpara fillimit të Kampionatit Evropian më 14 qershor për të shmangur kërcënimet e mundshme nga islamistët, huliganët, individët e dhunshëm dhe sulmet kibernetike, tha të martën Ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

  Gjermania pret që 2.7 milionë njerëz të ndjekin ndeshjet në stadiumet në të gjithë vendin dhe rreth 12 milionë në zonat e tifozëve për shikim në natyrë, tha Faeser, por frika e sigurisë është rritur pas një sërë sulmesh në muajt e fundit.

  Nuk ka indikacione konkrete për një kërcënim, por Gjermania po bën gjithçka që është e mundur për ta bërë ngjarjen të sigurt, tha Faeser.

  “Ju kurrë nuk mund të garantoni 100% sigurinë, por ne jemi të përgatitur mirë dhe mbetemi shumë vigjilentë,” u tha ajo gazetarëve, duke thënë se do të kishte një prani të madhe policore, të mbështetur nga oficerë nga vende të tjera dhe 16,000 vullnetarë, raporton Reuters.

  Mes një klime të polarizuar politike që ka parë disa sulme ndaj politikanëve, një 25-vjeçar me thikë plagosi rëndë gjashtë persona në një tubim të krahut të djathtë në Mannheim të premten. Nga plagët e marra ka ndërruar jetë një polic. Sulmuesi u qëllua.

  Faeser tha se turneu ishte, megjithatë, një mundësi që njerëzit të bashkoheshin përballë kërcënimeve nga agresioni rus dhe ekstremizmi në vend.

  “Ne duam të tregojmë se sporti qëndron për respekt dhe kohezion,” tha Faeser.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark