×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  Gjermania merr vendimin e rëndësishëm, heq edhe kufizimin e fundit ndaj koronavirusit

  Insajderi
  13 January 2023 - 18:32

  Gjermania së shpejti do të heqë detyrimin e mbajtjes së maskave në trenat dhe autobusët në distanca të gjata, një nga kufizimet e fundit për COVID-19, bëri të ditur të premten ministri gjerman i Shëndetësisë.

  Ky kufizim eshte vendosur të hiqet më 2 shkurt, njoftoi në Berlin ministri i Shëndetësisë, Karl Lauterbach, raportoi Associated Press.

  Vende të tjera evropiane tashmë kanë hequr mandatet e maskave në transportin publik dhe javët e fundit Lauterbach u përball me presion në rritje për të ndjekur shembullin.

  Maskat mbeten të detyrueshme në praktikat e mjekëve, ndërsa maskat dhe testet negative kërkohen ende për të hyrë në spitale dhe shtëpi pleqsh.

   Rregullat për transportin lokal janë një çështje e 16 qeverive të shteteve të Gjermanisë dhe një numër në rritje po heqin kufizimin e mbajtjes së maskave.
  Rregullat e transportit në distanca të gjata ishin planifikuar të përfundonin më 7 prill, megjithëse legjislacioni lejon që ato të pezullohen më herët nëse situata është më e mirë se sa pritej.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark