×
 • Sport
 • Sport

  Granit Xhaka: Do luajë për Zvicrën, jo për Kosovën

  Insajderi
  17 May 2016 - 13:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ndërsa përgjegjësit e Federatës së Futbollit të Kosovës janë treguar të rezervuar me deklarata në lidhje me të ardhmen e yjeve kosovarë në ekipin e Zvicrës, presidenti Hashim Thaçi pas pranimit të Kosovës në FIFA të premten e kaluar hapur bëri thirrje që talentet kosovare të kthehen aty ku e kanë vendin – në Kombëtaren e Kosovës.

  Mesfushori Granit Xhaka ka marrë vendim. Siç njofton një radio lokale zvicerane mesfushori Xhaka, i cili luan në Gjermani, ka deklaruar se edhe më tutje do vazhdojë të luajë për Zvicrën, njofton DialogPlus.

  “Jam përcaktuar për Zvicrën dhe kështu mbetet”, tha Xhaka i cili është shtetas zviceran dhe i Kosovës. Ai tha se nuk dëshiron t’ua zë vendin talenteve të Kosovës, por tregoi se në familjen Xhaka gëzimi është i madh që tani edhe Kosova me Kombëtaren e vet mund të marrë pjesë në garat ndërkombëtare.

  Gazeta Blick, e cila së fundmi kishte zhvilluar një fushatë kundër futbollistëve kosovarë që luajnë për Zvicrën, njofton se gjatë ndeshjes mes FC Luzern dhe FC Basel Xhakës i fishkëlleu publiku. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Insporti
  18 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark