×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Grenelli kritikon Kurtin: Ke shkatërruar lidhjen SHBA–Kosovë

  Insajderi
  27 May 2023 - 17:03

  Ish-emisari i SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke e akuzuar se i “ka shkatërruar marrëdhëniet SHBA – Kosovë”.

  Grenell ka reaguar pas trazirave në veri të premten. Kurti në një postim në T]itter ka thënë se “se është e drejtë e të zgjedhurve në zgjedhje demokratike për të shkuar në zyrë pa kërcënime apo rreziqe”.

  “SHBA-ja përkrah ata që beson se po bëjnë përparim drejt vlerave perëndimore. T’i ke shkatërruar lidhjen e fortë mes SHBA dhe Kosovës”, ka shkruar Grenell në Twitter, duke thënë se “Kurti është lideri i parë i Kosovës që është kritikuar si nga demokratët ashtu edhe republikanët”.

  Grenell po ashtu ka thënë se “është shqetësuese heshtja e presidentes Vjosa Osmani”. Ndërsa ai, si edhe disa herë në të kaluarën, ka bërë thirrje për kthimin e ish-presidentit Hashim Thaçi.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark