×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gruaja më e gjatë në botë udhëton për herë të parë me aeroplan

  Insajderi
  30 September 2022 - 09:15

  Me një rregullim të vogël të ulëseve, Rumeysa Gelgi më në fund hipi në një aeroplan për herë të parë në jetën e saj.

  Nuk ishte një rrugë e lehtë, por gruaja më e gjatë në botë e bëri udhëtimin e saj të parë me avion me ndihmën e Turkish Airlines.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Gelgi, e cila është në Librin e Rekordeve Guinness për lartësinë e saj 2.15 metra.

  Gelgi duhet të udhëtojë me barelë për shkak të sindromës Weaver, një çrregullim gjenetik i karakterizuar nga rritja e shpejtë.

  Zhvilluesja 25-vjeçare e softuerit donte të udhëtonte në SHBA për të bashkëpunuar me Guinness për një ngjarje dhe për të ndihmuar në zhvillimin e karrierës së saj profesionale.

  E shoqëruar nga nëna e saj, e reja hipi në fluturim me karrocën e saj me rrota përpara se të shtrihej në “barelë” brenda aeroplanit për një fluturim 13 orësh për në San Francisko.

  Ajo u tha gazetarëve në Aeroportin e Stambollit se ishte shumë e emocionuar për të udhëtuar me aeroplan për herë të parë dhe se ky fluturim ishte i rëndësishëm për pacientë si ajo që kanë nevojë për “barelë”.

  Gelgi jeton në Karabük, Türkiye, rreth 200 kilometra (124 milje) në veri të kryeqytetit, Ankara.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  30 September 2023
  Kosovë
  30 September 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark