×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Hap drejt marrëveshjes historike të paqes, Azerbajxhani dhe Armenia lirojnë të burgosurit

  Insajderi
  07 December 2023 - 23:00

  Azerbajxhani dhe Armenia ranë dakord për lirimin e ndërsjellë të të burgosurve, sipas një deklarate të përbashkët nga të dy vendet, në një hap drejt marrëveshjes së paqes.

  “Republika e Armenisë dhe Republika e Azerbajxhanit ndajnë pikëpamjen se ekziston një shans historik për të arritur një paqe të shumëpritur në rajon. Dy vende rikonfirmojnë synimin e tyre për të normalizuar marrëdhëniet dhe për të arritur traktatin e paqes në bazë të respektimit të parimeve të sovranitetit dhe integritetit territorial”, thuhet në deklaratën e cituar nga agjencia shtetërore e lajmeve e Azerbajxhanit AZERTAC.

  Si pjesë e marrëveshjes së arritur për marrjen e “hapave të prekshëm” drejt ndërtimit të besimit midis dy vendeve, Azerbajxhani liroi 32 ushtarë armenë në këmbim të dy ushtarëve azerbajxhanas, “të motivuar nga vlerat e humanizmit dhe si një gjest i vullnetit të mirë”.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark