×
 • Sport
 • Sport

  Infantino pasardhës i Blatterit në krye të FIFA-s

  Insajderi
  26 February 2016 - 18:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pas raundit të parë të votimeve në kongresin e jashtëzakonshëm të FIFA-s nga gara u larguan Princ Ali Bin Al Hussein nga Jordani dhe francezi Jerome Champagne, ndërsa Afrikano-Jugori Tokio Sexwale pa filluar mirë tërhoqi kandidaturën e tij para procesit zgjedhor.

  Infantino në raundin e parë fitoi 88 vota, kurse Sheiku Salman, 85, pas tyre ishte al-Hussein me 27 dhe Champagne me vetëm  7 vota.

  Ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, nuk u paraqit në kongresin e jashtëzakonshëm në Cyrih për t’ia dorëzuar postin pasardhësit të tij.

  Ai është pezulluar për gjashtë vite nga çdo lloj pune rreth futbollit, e cila ishte vendosur nga komiteti ekzekutiv i FIFA-s për shkak të abuzimit financiar dhe korrupsionit.

  Blatter ka kaluar 17 vjet në krye të FIFA-s, nga qershori 1998 deri në pezullimin e tij në tetor të vitit të kaluar.

  Presidenti i ri i FIFA-s, Infantino, kishte shërbyer më parë si sekretar i institucionit më të lartë të futbollit evropian, UEFA.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Insporti
  18 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark