×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Ishte kthyer në simbol të protestave, vritet nga 6 plumba 20-vjeçarja

  Insajderi
  26 September 2022 - 12:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Hadith Najafi, vajza që simbolizoi protestat në Iran pas vdekjes së Mahsa Amini, u vra në Karaj. Lajmi është raportuar në rrjete të ndryshme sociale, si edhe nga gazetarja iraniane Masih Alinejad në profilin e saj në Twitter: “Motra e saj më tha se ishte vetëm 20 vjeçe dhe u vra nga 6 plumba në qytetin Karaj”.

  Videoja në të cilën Hadithja bionde, pa shami, lidhte flokët e saj para se të merrte pjesë në një protestë ishte bërë virale.

  Gazetarja postoi një video të varrimit të Najafit, duke shkruar se e reja “u qëllua për vdekje në rrugë nga forcat e sigurisë për shkak të protestës”.

  “Hadith ishte një vajzë zemërmirë dhe i pëlqente të kërcente. Ajo po protestonte kundër vdekjes brutale të Mahsa Amini. Krimi i saj ishte dëshira për liri”, shtoi Alinejad.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark