×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Izraeli: Lufta në Gaza nuk do të përfundojë këtë vit

  Insajderi
  29 May 2024 - 16:34
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Lufta në Gaza nuk do të përfundojë këtë vit dhe do të vazhdojë deri në fillim të vitit 2025, tha të mërkurën këshilltari i sigurisë kombëtare i kryeministrit Benjamin Netanyahu.

  Tzachi Hanegbi tha se lufta pritet të vazhdojë edhe për shtatë muaj të tjerë. Ushtria izraelite “është tani në kontroll të 75% të Rrugës së Filadelfit”, pohoi Hanegbi.

  “Së bashku me egjiptianët, ne duhet të sigurojmë që kontrabanda e armëve të parandalohet nga Egjipti në Gaza,” tha Hanegbi.

  Izraeli zgjeroi ofensivën e tij tokësore në Rafah të martën, me tanket e tij që arritën në qendër të qytetit.

  Zgjerimi aktual i inkursionit të Izraelit në qytet e bën ushtrinë izraelite të kontrollojë plotësisht zonën kufitare midis Gazës dhe Egjiptit, e njohur si Korridori i Filadelfit, një zonë e çmilitarizuar që kalon përgjatë kufirit Gaza-Egjipt.

  Përpara nisjes së operacionit ushtarak izraelit kundër Rafah më 6 maj, qyteti ishte shtëpia e mbi 1.5 milionë palestinezëve të zhvendosur që u larguan nga zonat e tyre në Rripin e Gazës për shkak të sulmit izraelit që filloi më 7 tetor 2023, pas një sulmi të Hamasit.

  Izraeli që atëherë ka vrarë të paktën 36,170 palestinezë, shumica dërrmuese janë gra dhe fëmijë, dhe ka plagosur mbi 81,400 të tjerë, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

  Izraeli akuzohet për “gjenocid” nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ).

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark