×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Izraeli thotë se ka vrarë komandantin e Hamasit

  Insajderi
  02 December 2023 - 23:38

  Forcat e Mbrojtjes së Izraelit dhe Agjencia Izraelite e Sigurisë thonë se kanë vrarë komandantin e Hamasit, Wessam Farhat, udhëheqësin e Batalionit Shejaiya.

  Komandanti ishte përgjegjës për vrasjen e gjashtë ushtarëve të IDF-së në luftën e Gazës 2014 dhe mori pjesë në planifikimin e sulmeve të 7 tetorit, thanë ushtria izraelite dhe ISA në një deklaratë të përbashkët të postuar në Telegram.

  Ata thanë se ai ishte pas sulmeve terroriste në të cilat u vranë civilë izraelitë, duke përfshirë një fëmijë, raporton Sky News.

  Ai u “eliminua” nga avionët luftarakë të Forcave Ajrore izraelite të shtunën, tha Izraeli.

  “Që nga fillimi i luftës, IDF-ja dhe ISA kanë degraduar ndjeshëm aftësitë e Batalionit Shejaiya, duke përfshirë eliminimin e komandantëve të tyre të lartë dhe goditjen e infrastrukturës dhe armëve terroriste”, thuhet në deklaratë.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark