×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në këtë zonë

  Insajderi
  10 December 2023 - 10:42

  Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë.

  Sipas mediave të huaja, që prej ndaljes së armëpushimit javën e kaluar, Izraeli ka zgjeruar sulmin e tij tokësor në gjysmën jugore të Rripit të Gazës duke u shtyrë në Khan Younis.

  Njëkohësisht, të dyja palët kanë raportuar një rritje të luftimeve në veri të Gazës.

  Izraeli ka thënë se fushata e tij po përparon dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Tzachi Hanegbi tha se forcat izraelite kishin vrarë të paktën 7,000 militantë të Hamasit deri më tani, pa dhënë më shumë detaje.

  Zëdhënësi i Izraelit në gjuhën arabe, Avichay Adraee, postoi një hartë në rrjetin social “X”, ku tregonte gjashtë blloqe me numër të Khan Younis që banorëve iu tha të evakuoheshin “urgjentisht”.

  Ato përfshinin pjesë të qendrës së qytetit që nuk i ishin nënshtruar urdhrave të tillë më parë.

  Izraeli lëshoi ​​paralajmërime të ngjashme përpara se të sulmonte pjesët lindore të qytetit dhe banorët thanë se kishin frikë se urdhrat e rinj të evakuimit paralajmëronin një sulm të mundshëm.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark