×
 • Sport
 • Sport

  Ja sa kushtojnë lojtarët e Shqipërisë

  Insajderi
  24 May 2016 - 16:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Lojtarët e kombëtares shqiptare janë një nga skuadrat më pak të vlefshme në tregun e transferimeve, krahasuar me ekipet e tjera përfaqësuese që marrin pjesë në Euro 2016.

  44.2 milionë euro vlejnë kartonët e lojtarëve kuqezi, të paktën sipas “Gazzetta dello Sport”, e cila bën një krahasim me mesfushorin francez Pogba, ku thuhet se vetëm ky lojtar vlen gati dyfishin e kësaj vlere.

  Në këtë analizë, lojtari me vlerën më të lartë te Shqipëria është mbrojtësi i Napolit, Elseid Hysaj, i cili vlerësohet me 9 milionë euro, ndërsa Ansi Agolli ka vlerën më të ulët të kartonit, me vetëm 300 mijë euro, sipas “transfermarkt”, që i është referuar media italiane.

  Megjithatë, kombëtarja shqiptare do të provojë të bëjë surprizën në Francë pavarësisht vlerës së ulët të kartonëve të lojtarëve.

  Kujtojmë që po këta lojtarë ishin që na kualifikuan në Euro 2016 dhe atëherë vlerësoheshin edhe më pak e u përballët si të barabartë me ekipe si Portugalia e Danimarka me lojtarë shumë herë më të shtrenjtë e në fund ja dolëm.

  Ja sa është kartoni i secilit futbollist:

  Portier : Etrit Berisha 4mln €

  Mbrojtës : Elseid Hysaj 9 mln €, Lorik Cana 1 mln €, Mërgim Mavraj 1.6 mln €, Ansi Agolli 300 mijë €, Frederic Veseli 800 mijë €, Arlind Ajeti 1 mln €, Berat Gjimshiti 1 mln €, Naser Aliji 700 mijë

  Mesfushorë: Burim Kukeli 500 mijë €, Taulant Xhaka 4 mln €, Ledian Memushaj 1.4 mln €, Amir Abrashi 2.25 mln €, Migjen Basha 800 mijë €, Ergys Kaçe 3 mln €, Andi Lila 700 mijë €, Ermir Lenjani 1 mln €

  Sulmues: Shkëlzen Gashi 2.75 mln €, Odise Roshi 450 mijë €, Milot Rashica 2 mln €, Sokol Cikalleshi 2.3 mln €, Armando Sadiku 750 mijë €, Bekim Balaj 2 mln €, Rei Manaj 1 mln €

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark