16:51 - 14 Dhjetor 2022

FILE PHOTO: Turkish President Tayyip Erdogan addresses members of parliament from his ruling AK Party (AKP) during a meeting at the Turkish parliament in Ankara, Turkey, November 2, 2022. Murat Cetinmuhurdar/PPO/Handout via REUTERS

Kryebashkiaku i Stambollit në Turqi, Ekrem Imamoğlu, është dënuar me 3 vjet e 7 muaj e 15 ditë burg, pasi akuzohet për fyerje ndaj anëtarëve të YSK.

Ekrem Imamoğlu është përfolur në Turqi si një nga kandidatët potencialë për të garuar për zgjedhjet e ardhshme presidenciale kundër presidentit aktual të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

Sipas asaj që raportojnë mediat turke Ekrem İmamoğlu nuk mori pjesë në seancën gjyqësore, në sallë ndodheshin vetëm dy avokatët mbrojtës të tij dhe shumë deputetë.

Prokurori kërkoi që dënimi të ishte 4 vite e një muaj burg, ndërsa avokatët mbrojtës e quajtën dënimin si vendim politik, pasi Ekrem İmamoğlu në deklaratat e tij i drejtoheshin Süleyman Soylu-s dhe jo anëtarëve të YSK-së.

Ndërkohë gjykata turke duke ju referuar neneit 53 të Kodit Penal të Turqisë, vendosi që t’i ndalojë Süleyman Soylu-s edhe pjesëmarrjen në politikën aktive.

Tags: ,