×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kaq para ka Vladimir Putin në shtetin afrikan në rast se i duhet të largohet nga Moska

  Insajderi
  16 November 2022 - 16:55

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka fshehur miliarda euro para dhe ar në një vend afrikan në rast se duhet të largohet nga Rusia.

  Vlera totale e fondit të arratisjes së tij të fshehur në “magazinat nëntokësore” në vendin pa dalje në det raportohet si 14.08 miliardë euro, raporton themirror.

  Thuhet se është nën mbrojtjen e ngushtë të kompanisë ushtarake private Wagner – një ushtri mercenare ruse e cila është besnike ndaj Putinit – në Republikën e Afrikës Qendrore.

  Wagner është gjithashtu vendimtar për luftën e 70-vjeçarit në Ukrainë, pasi ka rekrutuar dhjetëra mijëra mercenarë dhe i ka dërguar në vijën e frontit.

  Mediat zyrtare shtetërore në Rusi thonë se Putin – i cili ka anashkaluar samitin e G-20 në Bali – ka folur të premten me Faustin Arcange Touadera, president i shtetit afrikan.

  “Presidentët shprehën synimin e përbashkët për të intensifikuar bashkëpunimin dypalësh politik, tregtar dhe ekonomik, përfshirë në sektorin e karburanteve dhe energjisë”, thuhet në një deklaratë nga qeveria ruse.

  Por kanali në Telegram i General SVR tha se qëllimi i vërtetë i Putinit ishte të verifikonte “besnikërinë” e liderit afrikan.

  Putini “lënë të kuptohet për vizitën e mundshme në të ardhmen e afërt” në kryeqytetin Bangui.

  Kanali bëri pretendimin befasuese se Putin “e konsideron Republikën e Afrikës Qendrore si një nga dy opsionet për evakuim në një situatë emergjente për veten dhe të dashurit e tij, Alina Kavaeva jashtë territorit të Federatës Ruse”.

  Kanali nuk tha se cilin vend tjetër Putin mund ta shihte si një gropë të qëndrueshme nëse Kremlini përfshihet nga revolucioni.

  Ushtria private e Wagnerit dihet se ka vepruar për të ndihmuar në kontrollin e pushtetit të Touaderas.

  Duke cituar “informacione të brendshme”, kanali anonim General SVR ka pretenduar prej kohësh se Putin vuan nga kanceri, sëmundja e Parkinsonit dhe një çrregullim skizoafektiv.

  Megjithatë, ajo parashikoi paraprakisht formën e strategjisë së mobilizimit të Putinit.

  Thuhet se autori është një ish gjeneral-lejtnant, i njohur me pseudonimin Viktor Mikhailovich. 

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  30 September 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark