×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Katër ushqime që janë të shëndetshme për zemrën

  Insajderi
  30 May 2023 - 10:06

  Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Çdo ditë lexoni dhe dëgjoni aq shumë sa nuk dini më çfarë të besoni.

  Studiuesit nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë kryen disa studime me qëllim që të sqarojnë saktësisht se çfarë ushqimesh duhet të hamë të gjithë për një zemër më të shëndetshme. Rezultatet treguan se këto 4 ushqime janë më të mirat për të mbrojtur zemrën tuaj.

  Bajamet
  Këto fruta të thata janë plot me yndyrna të pangopura, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL. Plus, është një burim i mirë i vitaminës E antioksiduese, e cila e mban sistemin tuaj imunitar të shëndetshëm.

  Bajamet Shqiptare ndihmojnë në organizëm dhe jetëgjatësi

  Mollët
  E dini shprehjen “një mollë në ditë e mban mjekun larg”? Kjo është e mjaftueshme për të kuptuar se sa të mira janë mollët. Përveç kësaj, ky frut i veçantë dhe lëkura e tyre përmbajnë fibra të tretshme, të cilat pastrojnë muret e arterieve.

  Parfum molle për femra. Parfum me erën e një molle - një tundim elegant

  Boronica
  Këto fruta të vogla blu kanë një antioksidant të quajtur pterostilbene, i cili mund të stimulojë qelizat e mëlçisë për të shpërbërë më mirë yndyrën dhe kolesterolin. Ato përmbajnë gjithashtu flavonoide, të cilat mund të ulin presionin e gjakut.

  Boronicat/ Ja si t'i përdorni për uljen e tensionit të gjakut - inFokus

  Kafe
  Këtu mund të lehtësoheni, pasi është zbuluar se pirja e kafesë mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Studiuesit zbuluan se pirja e kafesë shoqërohej me një rrezik më të ulët të vdekshmërisë dhe pa rrezik të problemeve të zemrës si hipertensioni ose aritmitë.

  Por mbani mend: shumë sheqer dhe shtimi i kremit mund të zvogëlojë përfitimet e kafesë.

  Aparat kafe Ekspres me Cialde Inox +150 Bustina Dhuratë - ama Caffe

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark