×
 • Showbiz
 • Show

  Këngëtarë e aktorë të famshëm – Akuza të rënda për kriptovaluta

  Insajderi
  23 March 2023 - 10:30

  Komisioni amerikan ka akuzuar Lindsay Lohan, Jake Paul dhe disa të famshëm të tjerë se nuk zbuluan se ishin paguar për të promovuar kriptomonedhat. 

  Të famshmit ranë dakord të paguanin 400,000 dollarë, përfshirë gjobat, dhe të kthenin atë që ishin paguar për promovimin. Lohan u pagua 10,000 dollarë për të promovuar argumentet Tronix të ofruara nga kompania Tron e Justin Sun.

  Një zëdhënës i Lohan tha se kjo e fundit “u kontaktua në mars 2022 dhe nuk ishte në dijeni të kërkesës për zbulim. Ajo pranoi të paguante një gjobë për të zgjidhur çështjen.”

  Personat e tjerë të akuzuar:

  -Muzikanti Soulja Boy (DeAndre Cortez Ëay)

  -Këngëtari Austin Mahone

  -Aktorja e filmave porno Kendra Lust (Michele Mason)

  -Reperi Lil Yachty (Miles Parks McCollum)

  -Muzikant Ne-Yo (Shaffer Smith)

  -Këngëtarja senegaleze-amerikane Aliaune Thiam (Akon)

  Grupi akuzohet për promovimin e paligjshëm të aseteve kripto TRX dhe BTT “pa zbuluar se ata ishin kompensuar për këtë dhe shumën e kompensimit të tyre”, tha SEC.

  Justin Sun, një investitor i kriptove dhe diplomat për kombin ishullor të Karaibeve të Grenadës, akuzohet gjithashtu për mashtrim duke manipuluar aktivitetin tregtar të dy tokenave për ta bërë të duket sikur ato po tregtoheshin në mënyrë aktive në një krim të njohur si “tregtia e pastrimit”.

  Kompanitë e tij, Tron Foundation Limited, BitTorrent Foundation Ltd dhe Rainberry Inc (dikur BitTorrent) – janë gjithashtu të akuzuara si pjesë e skemës.

  Të gjithë të famshmit, përveç Soulja Boy dhe Mahone, kanë paguar një total prej më shumë se 400,000 dollarësh për të hequr akuzat.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark