×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Kërcënuese për jetën, trei simptomat që paralajmërojnë mpiksje të gjakut

  Insajderi
  22 November 2022 - 16:01
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Mpiksja e gjakut mund të ndodhë te kushdo dhe nëse nuk shpërbëhet në trup, mund të jetë kërcënuese për jetën, prandaj është shumë e rëndësishme të vëreni shenjat më të hershme që ju tregon trupi, në mënyrë që të reagoni në kohë. Mpiksja ose koagulimi i gjakut mund të jetë vrasës i heshtur dhe ai manifestohet në shumë mënyra dhe shpesh çon në komplikime serioze. Pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakut dhe medikamente të caktuara si estrogjeni rrisin rrezikun e mpiksjes së gjakut. Megjithatë nohja e simptomave mund t’ju shpëtojë jetën. Mpiksjet e gjakut më shpesh ndodhin në këmbë dhe bllokojnë furnizimin me oksigjen në indet përreth.

  Mpiksjet e gjakut në një pjesë të trupit pa inde të prekur ndonjëherë mund të kalojnë pa u vënë re, dhe mpiksjet që nuk shfaqin simptoma janë veçanërisht të rrezikshme sepse, nëse nuk trajtohen, ato mund të çojnë në komplikime serioze në mushkëri ose tru. Ja shenjat që janë paralajmëruese”

  Marrje fryme ose marrje mendsh

  Edhe pse kjo simptomë është shpesh një tregues i një sërë problemesh shëndetësore, është gjithashtu një shenjë se mund të keni mpiksje gjaku.

  Ka shumë gjasa që të injoroni lodhjen, djersitjen, gulçimin ose marramendjen pas aktivitetit të moderuar ose të fuqishëm. Megjithatë, nëse ato shfaqen shpesh, veçanërisht gjatë kohës që jeni duke pushuar ose duke kryer ndonjë aktivitet të lehtë që nuk kërkon aq shumë sforcim, nuk duhet t’i injoroni këto simptoma. Një mpiksje gjaku në mushkëri quhet emboli pulmonare dhe parandalon hyrjen e oksigjenit në gjak dhe kjo gjendje mund të jetë fatale nëse nuk trajtohet shpejt.

  Ënjtje, dhimbje, njolla në lëkurë ose skuqje në gjymtyrë

  Nëse nuk jeni të sigurt për shenjat e një mpiksje gjaku, mund të shihni lëkurën e fryrë ose të zbardhur në një gjymtyrë si një dëmtim të kohëve të fundit ose të injoroni një ndryshim të lehtë në ngjyrë ose temperaturë. Megjithatë, këto mund të jenë shenja të trombozës së venave të thella, ose një mpiksje gjaku që është formuar thellë nën lëkurë dhe po bllokon gjakun të arrijë në indet e shëndetshme. Nëse keni dhimbje të njëanshme të mprehtë, skuqje, ënjtje ose lëkurë të skuqur në një zonë të caktuar, kërkoni kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur. Tromboza e venave të thella mund të çojë në emboli pulmonare ose probleme më serioze duke përfshirë gangrenën.

  Debulesë, të vjella, probleme me shikimin ose të folurit

  Hulumtimet kanë treguar se disa shenja të tjera të mpiksjes së gjakut janë debulesa të përzierat dhe problemet me shikimin ose të folurit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark