×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Këto janë rreziqet me të cilat përballeni nëse flini me flokë të lagur

  Insajderi
  18 April 2024 - 21:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Nëse jeni nga ata persona që do të shkoni në shtrat me flokë të lagura, duhet ta dini se kjo nuk rekomandohet. Përveç faktit që lagështia dëmton flokët, ajo mund të ketë edhe efekte negative në shëndet.

  Më shumë zbokth shfaqet në flokë

  Zbokthi shfaqet për shkak të pranisë së kërpudhave në skalpin tonë që ushqehen me vajrat yndyrore të gjëndrave të flokëve për të rigjeneruar qelizat e kokës. Por kur është më i lagësht se zakonisht, kjo kërpudhë shumohet shpejt, duke krijuar zbokth të padëshiruar.

  Flokët janë më të ngatërruar

  Pa dyshim, të shkosh në shtrat me flokë të lagur është sinonim i zgjimit me flokë të lidhur dhe të ngatërruar. Kjo ndodh sepse avullimi i ujit shkakton ngatërrime, nyje dhe kërcitje, raporton Index.hr.

  Flokët bëhen më të brishtë

  Kur flokët janë të lagur për një kohë të gjatë, ato bëhen më të ndjeshme për të thithur lagështinë në mjedis. Kjo do t’i bëjë flokët më të brishtë. Meqenëse flokët janë më të ndjeshëm, poroziteti i sipërfaqes së flokëve do të rritet gjithashtu dhe kjo rrit rrezikun e rënies së përshpejtuar të flokëve.

  Lëkura e kokës bëhet e ndezur

  Lagështia e përqendruar në flokët e lagur gjithashtu shkakton inflamacion të skalpit të kokës, i cili mund të shkaktojë kruajtje të pakëndshme dhe plagë. Përveç kësaj, kruarja e vazhdueshme kontribuon në dëmtimin e rrënjëve të flokëve, të cilat tashmë janë dobësuar nga lagështia.

  Mund të shfaqen dhimbje koke

  Nuk duhet të harrojmë se shqetësimi i gjumit me flokë të lagur mund të sjellë edhe probleme shëndetësore. Për shembull, mund të shkaktojë dhimbje koke të forta, migrenë ose parehati të muskujve. Mund të zgjoheni edhe me të ftohtë për shkak të ndryshimit të papritur të temperaturës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark