21:35 - 05 Gusht 2022

Problemi i plazheve është se ndërsa ato janë padyshim vende të shkëlqyera për t’u qetësuar.

Por, ku të shkoni nëse doni të shmangni turmat?

Epo, Tripadvisor  sapo ka publikuar një listë të plazheve më të mira në botë, nga një parajsë Havai në një liman të izoluar skocez: vende që janë vërtet epike dhe të bukura, por edhe relativisht pa turma.

Në vendin e parë është “Grace Bay Beach” në territorin britanik jashtë Turks dhe Caicos, që do të thotë se fitoi vlerësimet më pozitive në faqen e rishikimeve të udhëtimeve në 2021 – një arritje mbresëlënëse.

Më pas është plazhi Varadero në Kubë, dhe i treti është Turquoise Bay në Australinë Perëndimore.

Këtu është dhjetëshen e plotë botërore:

 • Grace Bay Beach, Turks and Caicos
 • Varadero Beach, Kubë
 • Turquoise Bay, Exmouth, Australi
 • Quarta Praia, Morro de Sao Paulo, Brazil
 • Eagle Beach, Aruba
 • Radhanagar Beach, Havelock Island, Indi
 • Baia do Sancho, Fernando de Noronha, Brazil
 • Trunk Bay Beach, St John, Ishujt e Virgjër
 • Baía dos Golfinhos, Praia da Pipa, Brazil
 • Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Itali

Dhe këtu janë dhjetë të parat në Evropë:

 • Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Itali
 • Praia da Falésia, Olhos de Agua, Portugali
 • Playa de Muro Beach, Majorca, Spanjë
 • Nissi Beach, Qipro
 • Balos Lagoon, Crete, Greqi
 • Kleftiko Beach, Milos, Greqi
 • Luskentyre, Isle of Harris, Mbretëria e Bashkuar
 • Bamburgh Beach, Northumberland, Mbretëria e Bashkuar
 • Sotavento Beach, Fuerteventura, Spanjë
 • Spiaggia di Cala Rossa, Isola di Favignana, Itali.