×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kina refuzon kërkesën e SHBA për një takim midis ministrave të Mbrojtjes

  Insajderi
  30 May 2023 - 19:26

  Kina ka refuzuar një kërkesë nga Shtetet e Bashkuara për një takim midis shefave të tyre të mbrojtjes në një forum vjetor të sigurisë në Singapor këtë fundjavë.

  “Gjatë natës, Kina informoi SHBA-në se ata e kanë refuzuar ftesën tonë në fillim të majit për Sekretarin (Lloyd) Austin për t’u takuar me Ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Kinës Li Shangfu në Singapor”, tha Pentagoni në një deklaratë për Wall Street Journal.

  Li ka qenë nën sanksionet e SHBA që nga viti 2018 për blerjen e avionëve luftarakë dhe pajisjeve nga eksportuesi kryesor i armëve rus, Rosoboronexport.

  Pentagoni tha se beson në komunikimin e hapur “për të siguruar që konkurrenca të mos kalojë në konflikt”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark