×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Komunikonin me Google Translate, i riu martohet me refugjaten ukrainase pak muaj pasi u njohën

  Insajderi
  07 November 2022 - 08:57

  Një burrë britanik ka treguar se si u dashurua me një refugjate ukrainase, me të cilën tashmë është martuar. Luke Dickinson, 28 vjeç nga Bristol u martua me eci me 37 vjeçaren, Vira Klimova në fund të shtatorit, më pak se tre muaj pasi filluan të flisnin me njëri-tjetrin.

  Pavarësisht se nuk e kuptonin gjuhën e njëri-tjetrit, ata përdorën Google Translate për të komunikuar. Nëna e një fëmije mbeti e pastrehë pasi forcat ruse pushtuan Odessa më 24 shkurt, duke lënë të shkatërruar banesën që ajo ndante me vajzën e saj 15-vjeçare.

  Happy: Shopfitter Luke Dickinson, 28, from Bristol met his new bride Vira Klimova, 37, via a Facebook group earlier this year - using Google Translate to communicate (Pictured: The couple on their wedding day in September, with Vira's daughter, Karina, 15)

  28 vjeçari tregon se e njohu partneren e tij teksa ajo po përpiqej të largohej nga vendi pas pushtimit rus. Ai tregoi se ishte regjistruar në një grup në internet për të parë nëse mund të bënte diçka për të ndihmuar njerëz që përpiqeshin të largoheshin nga Ukraina.

  “Grupet ishin për njerëzit që përpiqeshin të largoheshin nga Ukraina, në Angli, duke kërkuar ndihmë dhe këshilla ose thjesht dikë. Kur biseduam, Vira tashmë i kishte gati dokumentet. Por unë e pashë foton e saj dhe isha si “Ooh hello!” Kështu që i dërgova një mesazh privat.

  Luke invited her on a date in July and the couple have enjoyed a whirlwind romance, getting married in September - and say they'd love a family together

  “Ne përdorëm Google Translate në çdo mesazh pasi ajo nuk kuptonte anglisht. Më pëlqeu shumë, kështu që nuk kishte rëndësi“, tha ai. Pas takimit të tyre të parë, dyshja ishin të pandarë, deri në momentin kur britaniku i shtroi pyetjen me 23 Gusht dhe u martuan në shtator.

  Vira, an accountant from Odessa, is taking English lessons, learning to drive and converting her Ukrainian accountancy qualifications so she can work in the UK
  Luke says that while Vira wanted a traditional English wedding, touches of her heritage are apparent in their everyday lives - including her making him beetroot soup from her homeland

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark