22:52 - 13 Tetor 2021

Squid Game, seriali dramatik koreano-jugor që është drejt rrugës për t’u bërë seriali më i ndjekur i Netflix po shfrytëzohet nga propaganda e Koresë së Veriut për interesat e saj.

Filmi dramatik që zhvendos ngjarjet në një skenar imagjinar ku të rinj futen në një kontest vdekjeprurës për të fituar para është interpretuar nga mediat komuniste koreano-veriore si realiteti i kulturës kapitaliste të Koresë së Jugut, ku “korrupsioni, vulgu, të poshtërit dhe imoraliteti është i zakonshëm”.

Faqja e Koresë së Veriut Arirang Meari citoi kritikët e filmit të Koresë së Jugut “të paidentifikuar” të thoshin se serialet televizive tregojnë një “shoqëri të pabarabartë ku njerëzit pa para trajtohen si gurë shahu për të pasurit”.