×
Show

Konsumoni bukë në zyrë, ja pesë rregulla

Insajderi
09 March 2016 - 20:13
Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

Dreka, sidomos në qoftë se konsumohet në zyrë, është momenti ku duhet t’i garantoni një ushqim të rëndësishëm organizmit tuaj, sepse do t’ju duhet të përballoni pjesën tjetër të ditës dhe orët e mbetura të punës.

Sipas një studimi të fundit të specialistes se etikës në SHBA, Ann Marie Sabath ,gjysma e personave e konsumojnë drekën në punë.

Për shumë persona kjo është mënyra më e mirë për të ngrënë sa më shpejtë, ndërsa për të tjerë është thjesht e neveritshme.

Konsumimi i të ngrënit në zyrë quhet “Desktop diners”, dhe shumë prej zyrave e aplikojnë këtë.

BBC jep 5 rregulla të suksesshme për të ngrënë drekë në punë

Shmangni ushqimet që mbajnë erë
Mos përdorni telefonin gjatë ngrënies
Shmangni ushqimet që kërkojnë përqendrim dhe që nuk pikojnë
Mos hani me duar, por përdorni lugë e pirunë
Pastroni gjithmonë vendin ku hani

Kujdes: Mos konsumoni fruta menjëherë pas bukës sepse shkakton distension barku apo kapsllëk. /Insajderi.com

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark